skip to Main Content
Sırlarla Dolu Bir Adam

Sırlarla Dolu Bir Adam

“Şimdi yaklaş!” dedi.

Yaklaştım.

Elini kalbimin üstüne koydu.

“Gözlerini kapat!”

Kapattım.

Ne yaptı, ne okudu, bilmiyorum.

Kalbimde bir hafifleme hissettim.

Tatlı bir huzur sarmıştı ruhumu.

Biraz daha bekledikten sonra gözlerimi açtım.

O yoktu.

Sırrolmuştu!

Hadi bırak, aklının kapıları gıcırdayarak ardına kadar açılsın. Çünkü hep merak ettiğin o gizemli mevzuların sırrı, bu kitabın içindeki gıcırtılarda saklı…

Şimdi, kitabın kapağını aç, sayfaları çevir ve sarmaşıklarla çevrili eski bir evin bahçesinden içeri gir. Çünkü sadece bu kitapta yaşayan sırlarla dolu bir adam, sallanan sandalyesinde oturmuş seni bekliyor. Sana anlatacağı çok ama çok ilginç şeyler varmış. Öyle söylüyor…

Sırlarla Dolu Bir Adam

Kitaptan Alıntılar

Nice defineler saklı ruhunun derin dehlizlerinde keşfedilmeyi bekleyen. Bir bilsen!
...
Bilgi edinirim, bilgim sayesinde ayrıcalık elde ederim, başkasına anlatırım diye okuma! İlim, amel içindir. İlmini kendine tatbik et.
...
Önce kendini düzelt! Sonra da insanlara felsefenin ıslah ettiği bir adam olarak görün. Halk içinde yaşarken örnek kişiliğinle aydınlat onları. Bunları yapmıyorsan, kitap da yazsan, parlak laflar da etsen, ham bir adam sayılırsın.
...
Yumuşak peynirden balık yemi olamaması gibi, gevşek adamlar da hikmet yolunda yürüyemezler. Bu yolda ilerlemek isteyen, kınayıcının kınamasından çekinmemeli ve ruhu ilgilendirmeyen işlerde aptal görünmekten korkmamalı.
...
Ben bir insanım ve aklım var. Öyleyse ne yapmalıyım? Varlık sebebimi bilmeli, beni bu dünyaya göndereni tanımalı ve onu övmeliyim.
...
Eğer öküzlerle domuzlar konuşabilselerdi, yemden başka şey düşünenlerle alay ederlerdi!
...
İnsanları üzen nesneler ve olaylar değildir. Onlar hakkında besledikleri düşüncelerdir. Ölüm bir yok oluş değildir aslında. Ama ölümün bir yok oluş olduğuna inancımız, işte asıl yıkım budur.
...
Her ne için olursa olsun, onu kaybettim, deme. Onu geri verdim, de. Çocuğun mu öldü? Onu geri verdin. Karın mı öldü? Onu da geri verdin. Tarlanı mı elinden aldılar? İşte yine bir geri verme…
...
Sen özgür müsün? Köle olmadın mı hiç? Her insan paranın, ünün, makamın, hiç olmazsa nefsinin kölesi değil midir?
...
Kitap, hayata hizmet etmeli. Bilgi, eylem içindir. Bilginle gösteriş yapma. Bilgini sindir ve kendinde uygula.
...
Hayatı sorgula. Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez.
...
Antik bir mabedin kapısında yazılı bulunan bir sözü hatırladım: “Kendini tanı!” İşte o gün karar verdim kendimi incelemeye. Kendimden yola çıkarak sanatkârımı aramaya.
...
Söz ve anlam gibiydiler. Görünürde ayrıydılar belki ama hakikatte birdiler.
...
Dilin söyleyişi, kalbin yanışındandı.
...
Kimse girmesin diye kapıyı arkadan sürgülersen, sen de içeride mahpus kalırsın.

Satış Noktaları

Back To Top